Welcome to Kewaunee County's Election Results Page
*NOTE: FOR FINAL SCHOOL BOARD RACE RESULTS PLEASE CHECK WITH THE SCHOOL DISTRICT DIRECTLY
ALL RESULTS ARE UNOFFICIAL UNTIL AFTER THE BOARD OF CANVASSERS MEET
*Press REFRESH to update the election totals
April 6, 2021 - Spring Election
14 of 14 Units Have Reported
MUNICIPALITY STATE SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION   Court of Appeals Dist. 3  
  Jill Underly Deborah Kerr Rick Cveykus Gregory B. Gill, Jr.
Town of Ahnapee 82 75 68 86
Town of Carlton 63 89 47 92
Town of Casco 59 108 48 111
Town of Franklin 101 82 78 92
Town of Lincoln 98 63 60 85
Town of Luxemburg 98 125 75 137
Town of Montpelier 85 139 73 139
Town of Pierce 65 56 56 58
Town of Red River 124 106 75 141
Town of West Kewaunee 87 162 81 159
Village of Casco 34 50 22 56
Village of Luxemburg 189 166 139 192
City of Algoma 291 139 220 189
City of Kewaunee 328 306 267 320
TOTALS 1704 1666 1309 1857
Town of Ahnapee VOTES Town of Carlton VOTES
Chairperson - Vote for 1   Chairperson - Vote for 1  
Tom Stoller 142 David Hardtke 126
       
Supervisor #1 - Vote for 1   Supervisor #1 - Vote for 1  
Gerald Gary Paape 97 Steve Tadisch 125
Daniel Haas 52    
    Supervisor #2 - Voter for 1  
Supervisor #2 - Voter for 1   Marvin Schleis 124
Ken Draves 140    
    Town Clerk - Vote for 1  
Town Clerk - Vote for 1   Linda Sinkula 130
Phillip M. Steffan 138    
    Town Treasurer - Vote for 1  
Town Treasurer - Vote for 1   Patricia Wotachek 128
Shelly Anderson 141    
    Constable - Vote for 1  
Town of Casco VOTES Jason Walechka 115
Chairperson - Vote for 1      
Joseph Lukes 148 Town of Franklin VOTES
    Chairperson - Vote for 1  
Supervisor #1 - Vote for 1   Dave Wesely (registered write-in) 75
Perry Pavlat 137 write-ins 12
       
Supervisor #2 - Voter for 1   Supervisor #1 - Vote for 1  
Barry Fenendael 141 Katie Duckart 164
       
Town Clerk - Vote for 1   Supervisor #2 - Voter for 1  
Terrie Gabriel 148 James E. Wacek 162
       
Town Treasurer - Vote for 1   Town Clerk - Vote for 1  
Peggy S. Cherney 145 Todd DeGrave 167
       
Town of Lincoln VOTES Town Treasurer - Vote for 1  
Chairperson - Vote for 1   Sandra A. Smidle 169
Jesse Jerabek 137    
    Town of Luxemburg VOTES
Supervisor #1 - Vote for 1   Chairperson - Vote for 1  
Jordan Nowak 127 Linda Jonet 166
    James A. Reckelberg 59
Supervisor #2 - Voter for 1      
Brent Eisenman 133 Supervisor #1 - Vote for 1  
    Kenneth Dart 202
Town Clerk - Vote for 1      
Mary Ann Salmon 153 Supervisor #2 - Voter for 1  
    Leonard Wachal 202
Town Treasurer - Vote for 1      
Tim Strnad 156 Town Clerk - Vote for 1  
    Glenda Daul 209
Town Assessor - Vote for 1      
Joseph Jerabek 154 Town Treasurer - Vote for 1  
    Gerald Zellner 211
Constable - Vote for 1      
write-ins 9 Town of Pierce VOTES
    Chairperson - Vote for 1  
Town of Montpelier VOTES Brian J. Paplham 109
Chairperson - Vote for 1      
Scott Jahnke 197 Town Board Supervisor - Vote for 2  
    Kurt Burmeister 94
Supervisor #1 - Vote for 1   Mitchell Stauber 98
Kevin Ferry 195    
    Town Clerk - Vote for 1  
Supervisor #2 - Voter for 1   Bonnie Selner 117
Jon Webster 180    
    Town Treasurer - Vote for 1  
Town Clerk - Vote for 1   Linda Gretz 118
Shaefer Oshefsky 193    
    Town of West Kewaunee VOTES
Town Treasurer - Vote for 1   Chairperson - Vote for 1  
Steven J. Doell 200 Dan Kassner 188
    Milt Swagel 61
Constable - Vote for 1      
David Van Deurzen 192 Supervisor #1 - Vote for 1  
    Shawn Siebold 234
Town of Red River VOTES    
Chairperson - Vote for 1   Supervisor #2 - Voter for 1  
Jeff Dorner 216 David Steinhorst 231
       
Supervisor #1 - Vote for 1   Town Clerk - Vote for 1  
Paul Dalebroux 165 Kristen Richard 237
John M. Maas 63    
    Town Treasurer - Vote for 1  
Supervisor #2 - Voter for 1   Mary Bertrand 235
Steven J. LeGrave 159    
David Schmidt 62 Village of Casco VOTES
    President - Vote for 1  
Town Clerk - Vote for 1   Kelly Pinchart 75
Sandy Monfils 161    
Kasie Schmidt 60 Village Trustee - Vote for 2  
    Troy Alsteen 76
Town Treasurer - Vote for 1   Dennis Cravillion 66
Ken Bouchonville 223    
    City of Algoma VOTES
Constable - Vote for 1   Alderperson - Dist. 1 - Vote for 1  
Kevin J. Vandertie 217 John Pabich 120
       
Village of Luxemburg VOTES Alderperson - Dist. 2 - Vote for 1  
President - Vote for 1   Leah M. Pierquet 100
Jack Seidl 259    
Larry W. Hurley 108 Alderperson - Dist. 3 - Vote for 1  
    Steve Lautenbach 72
Village Trustee - Vote for 3      
Germaine Burkart 120 Alderperson - Dist. 4 - Vote for 1  
Ronald Tlachac 210 Lee M. Dachelet 101
Brian Barbiaux 256    
Dan Rueckl 258
Lori Lynn Hurley 111
   
City of Kewaunee VOTES
Alderperson - Dist. 1 - Vote for 1  
Arthur J. Schiller 89
John Blaha 108
   
Alderperson - Dist. 2 - Vote for 1  
Evan Gibbs 41
Wendy Shelton 131
   
Alderperson - Dist. 3 - Vote for 1  
Robin S. Nelson 123
Joe Mills 37
   
Alderperson - Dist. 4 - Vote for 1  
Richard Taylor 95
Algoma School District School Board Member - (Unincorporated Area) - Vote for 1 School Board Member - (City) - Vote for 2
  Ann Clare Schmitz Jennifer Emert Patricia Qualman
Town of Ahnapee 136 104 124
Town of Casco 13 13 14
Town of Lincoln 59 36 44
Town of Pierce 40 29 36
City of Algoma 379 301 345
TOTALS 627 483 563
Denmark School District School Board Member - Vote for 2  
  Katie Rabenhorst Joe Terrien
Town of Franklin    
TOTALS 69 66
     
Kewaunee School District School Board Member - City - Vote for 1   School Board Member - (Unincorporated Area) - Vote for 1
  write-ins Dana Tupper (registered write-in) Bryan T. Pagel
Town of Carlton 6 10 121
Town of Casco 2 4 28
Town of Franklin 3 10 81
Town of Montpelier 0 1 40
Town of Pierce 3 3 64
Town of West Kewaunee 22 23 215
City of Kewaunee 36 62 547
TOTALS 72 113 1096
Luxemburg-Casco School District School Board Member - Vote for 2  
  Travis Spude David Delain
Town of Casco 90 98
Town of Lincoln 80 66
Town of Luxemburg 183 158
Town of Montpelier 144 107
Town of Red River 178 163
Village of Casco 65 66
Village of Luxemburg 296 235
TOTALS 1036 893
Outstanding Provisional Ballots 0